1. Domov
  2. Aktuálne
  3. Oznamy a upozornenia pred cestovaním

Najnovšie upozornenia pred cestou

Rovníková Guinea má rozdelené územie na pevninskú časť s najväčším mestom Bata a na ostrovnú časť. Na najväčšom ostrove Bioko sa nachádza hlavné mesto Malabo. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do krajiny na zaznamenaný nárast násilných trestných činov v hlavnom meste a v meste Bata.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do krajiny, že po uskutočnenom vojenskom prevrate (5. septembra 2021) naďalej pretrváva v Guinei politické a sociálne napätie v súvislosti s prebiehajúcou politickou transformáciou.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do krajiny na potrebu zvýšenej opatrnosti v súvislosti s rizikom teroristických útokov. V dôsledku politického napätia môže dôjsť kedykoľvek k násilným stretom.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na dodržiavanie základných bezpečnostných opatrení počas pobytu v krajine a na neistú situáciu vo vnútrozemí Libérie so sprievodnými lúpežami skupín banditov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na dodržiavanie základných bezpečnostných opatrení počas pobytu v Gambii. Vzhľadom na polohu krajiny zatiaľ v Gambii neboli registrované teroristické útoky islamských skupín pôsobiacich v západnej Afrike, napriek tomu nie je vylúčený ich vplyv a prienik z iných krajín, nielen zo Senegalu.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje cestujúcich, že napriek istému zlepšeniu situácie po uskutočnených prezidentských voľbách v marci 2024 je potrebné venovať zvýšenú pozornosť počas pohybu v hlavnom meste Dakare.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Paríži informuje, že v Monackom kniežatstve sa od 23. do 26. mája 2024 koná 81. Veľká cena Monaka F1 a následne sa bude konať automobilový salón Top Marques Monaco 2024 v období od 5. do 9. júna 2024.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na demonštrácie v Tbilisi, ktoré sa v tomto období konajú prakticky denne. V tejto súvislosti odporúčame venovať zvýšenú pozornosť zásadám osobnej bezpečnosti a zvážiť nevyhnutnosť prítomnosti na a v okolí Freedom Square, Rustaveli avenue, Heroes Square a budovy parlamentu vo večerných a nočných hodinách.

Indický meteorologický úrad informuje o vlne horúčav, ktoré trvajú od piatku 17. mája 2024, kedy bolo nameraných 47,1 °C. Horúčavy potrvajú ešte niekoľko dní a zasiahnuté sú okrem hlavného mesta Dillí aj štáty Pandžáb, Harijána a Radžanstan.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na dlhodobo zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu v Nigérii.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu zhoršenú situáciu v krajine vrátane zvýšenej možnosti demonštrácií po minuloročnom vojenskom prevrate (30. augusta 2023).

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje, že po uskutočnenom vojenskom prevrate (23. januára 2022) naďalej pretrváva zvýšené riziko útokov teroristických skupín vrátane únosov občanov.

V súvislosti s násilnosťami a nepokojmi, ktorý vypukli pred niekoľkými dňami v Novej Kaledónii bol 15. mája 2024 vyhlásený na celom území ostrova výnimočný stav. ​​​​​​​

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Brazílii upozorňuje na aktuálnu situáciu v juhovýchodnom brazílskom štáte Rio Grande do Sul, kde platí kvôli povodniam výstraha najvyššieho stupňa, hladiny vodných tokov a plôch naďalej stúpajú.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť, že s blížiacou sa letnou sezónou vzrastá nebezpečenstvo lesných požiarov v provincii Britská Kolumbia.

V Nemecku sa bude v termíne od 14. júna do 14. júla 2024 konať 17. ročník Majstrovstiev Európy vo futbale pod názvom EURO 2024.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky informuje slovenských občanov, že v Tunisku je naďalej v platnosti výnimočný stav. Jeho cieľom je vytvoriť kompetentným bezpečnostným zložkám podmienky pre efektívny boj proti terorizmu. V súčasnosti neregistrujeme negatívny dopad na slobodu pohybu, alebo iné reštrikcie pre turistov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča necestovať do oblasti tadžicko-kirgizských hraníc. Existuje zvýšená pravdepodobnosť opakovaného prepuknutia bojov v týchto oblastiach.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou v Juhoafrickej republike naďalej odporúča občanom SR venovať zvýšenú pozornosť zásadám osobnej bezpečnosti.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii naďalej upozorňuje občanov SR na kriminalitu v krajine zameranú na zahraničných turistov, najmä za použitia násilia alebo hrozby násilia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí severovýchodného Mozambiku z dôvodu hrozby teroristických útokov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu zhoršenú bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe a jej možnými dopadmi na širší región. V tejto súvislosti neodporúčame uskutočňovať akékoľvek cesty do Iránu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi upozorňuje na prítomnosť tropického cyklónu Hidaya v blízkosti pobrežia Tanzánie a časti Kene.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej vyzýva občanov SR, ktorí plánujú cestovať do Pobrežia Slonoviny, aby sa vyhýbali pobytom v oblastiach vzdialených 40 km od severnej hranice s Mali a Burkinou Faso.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom necestovať do severných oblastí Nigeru.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča slovenským občanom z dôvodu zhoršenej bezpečnostnej situácie spôsobenej etnickými konfliktmi a aktivitami radikálnych islamských skupín necestovať do okrajových oblastí Čadu, najmä pozdĺž hraníc s Nigériou, Kamerunom, severnej časti hranice so Stredoafrickou republikou a hranice so Sudánom.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča slovenským občanom cestujúcim do Kamerunu, aby necestovali na sever krajiny, hlavne do oblasti 40 km od hranice s Nigériou, vrátane anglofónnych provincií na juhozápade, 40 km od hranice s Čadom, 40 km od hranice so Stredoafrickou republikou, a na polostrov Bakassi.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej odporúča slovenským občanom, ktorí plánujú cestu do Beninskej republiky, aby necestovali do oblastí národných parkov v severnej a severozápadnej časti krajiny a priľahlých poľovných revírov susediacich s Burkinou Faso a Nigerom, kde existuje zvýšené riziko teroristických útokov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s pretrvávajúcim nebezpečenstvom ozbrojených teroristických útokov v Mali naďalej odporúča slovenským občanom necestovať na sever krajiny do provincií Timbuktu, Kidal, Gao, Mopti a severných častí provincií Kayes, Koulikoro a Segou.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s pretrvávajúcou vnútropolitickou krízou v Togu naďalej odporúča, aby cestovatelia zo Slovenska sa pri pobyte v hlavnom meste Lomé vyhýbali miestam verejných demonštrácií a venovali zvýšenú opatrnosť, predovšetkým na miestach navštevovaných cudzincami. Teroristické útoky tiež nemožno vylúčiť.

1 / 6