Diplomacia


Slovensko v Európskej únii

Európska únia kladie vysoké nároky na uchádzačov o posty vo svojich inštitúciách. Výberové procedúry na jednotlivé posty sú preto značne náročné, čo však inštitúcie EÚ vyvažujú pomerne atraktívnymi pracovnými a sociálnymi podmienkami pre svojich zamestnancov. Pozrite si najnovšie pracovné ponuky v EÚ. 

Európska rada určuje celkové politické smerovanie a priority EÚ, a to tradične prijatím záverov. Určujú sa v nich špecifické otázky, ktoré sú dôležité pre EÚ, a načrtávajú sa v nich konkrétne opatrenia, ktoré sa majú prijať, alebo ciele, ktoré sa majú dosiahnuť. V záveroch Európskej rady sa môže stanoviť aj lehota na dosiahnutie dohody o konkrétnej otázke alebo na predloženie legislatívneho návrhu. Týmto spôsobom môže Európska rada ovplyvňovať a usmerňovať politický program EÚ. Aktuálne z EÚ 

24.05.2024

Brusel 24. máj 2024 - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa v piatok v Bruseli zúčastnil na pracovnom stretnutí šerpov - poradcov predsedov vlád a hláv členských štátov Európskej Únie pre európske záležitosti.

10.05.2024 Cyprus

​​​​​​​Bratislava 10. máj 2024 - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval vo štvrtok 9. mája 2024 v Nikózii s cyperským prezidentom Nikosom Christodoulidesom a zároveň so svojím rezortným kolegom, ministrom zahraničných vecí Cyperskej republiky, Constantinosom Kombosom.

07.05.2024

Košice 7. máj 2024 – Osláv Dňa Európy v Košiciach sa dnes na pozvanie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Mareka Eštoka zúčastnil štátny tajomník pre záležitosti Európskej únie Švédskeho kráľovstva Christian Danielsson.


Mýty a fakty

Už dlhšiu dobu je slovenský informačný priestor zaplavený dezinformáciami, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku. Od vypuknutia ruskej agresie voči Ukrajine sa tieto snahy stupňujú. Ministerstvo zbiera najčastejšie klamlivé tvrdenia a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie od 29. marca 2004. Podobne ako pri EÚ, aj pri NATO existuje množstvo dezinformácií, ktoré sa pravidelne objavujú v podobe mýtov. Ministerstvo preto tieto mýty o NATO zbiera a konfrontuje ich s faktami.
Slovensko sa stalo členom Európskej únie 1. mája 2004. V našom informačnom priestore koluje množstvo mýtov, ktoré sa týkajú najmä fungovania EÚ a majú častokrát za cieľ spochybňovať naše členstvo v tejto organizácii. Ministerstvo preto tieto mýty o EÚ zbiera a konfrontuje ich s faktami.

Témy

Ženy v diplomacii

    
Cieľom projektu  je
​​​​​​​
  • komunikovať význam postavenia žien
    ​​​​​​​v zahraničnej politike; 
  • predstaviť úspešné Slovenky, ktoré sa presadili v diplomacii; 
  • hovoriť o špecifických výzvach diplomatickej kariéry žien. 
BACKGROUND COLOR:
#003078
FONT COLOR:
#FFFFFF
LINK COLOR:
#FFFFFF


14.6.2023 Aktivity veľvyslancov Krajania v zahraničí Kultúrna diplomacia Prezentácia Slovenska v zahraničí Bilaterálne vzťahy 30 rokov Slovenska