1. Domov
  2. Služby
  3. Ak cestujete do zahraničia
  4. Oznamy a upozornenia pred cestou

Najnovšie oznamy a upozornenia pred cestou

Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje slovenských občanov na avizované protestné zhromaždenia vyhlásené gréckym Výkonným výborom odborovej federácie štátnych zamestnancov ADEDY vo forme 24-hodinového celonárodného štrajku, ktorý sa bude konať vo štvrtok 21. septembra 2023.

Meteorologický ústav Taiwanu vydal dnes 2. septembra 2023 pevninskú výstrahu pred tajfúnom Haikui pre okresy: Chiayi, Hualien, Kaohsiung, Nantou, Pintung a Taitung. Predpokladá sa, že miestne úrady výstrahu podľa potreby rozšíria na ďalšie okresy.

Meteorologický ústav Taiwanu 29. augusta 2023 vydal pevninskú výstrahu kvôli blížiacemu sa tajfúnu Saola.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí v súvislosti s konaním samitu lídrov G20 v hlavnom meste Indickej republiky v dňoch 8. – 10. septembra 2023 upozorňuje, že na území hlavného mesta Dillí (NCT of Delhi) bol na piatok 8. septembra vyhlásený sviatok, počas ktorého budú platiť viaceré obmedzenia a tieto obmedzenia budú platiť aj počas víkendu 9. – 10. septembra 2023.

Veľvyslanectvo SR v Pekingu upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ottawe upozorňuje cestujúcu verejnosť na vyhlásenie výnimočného stavu na západnom pobreží Kanady – provincii Britská Kolumbia v súvislosti s neutíchajúcimi lesnými požiarmi.

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Šanghaji upozorňuje cestujúcu verejnosť, aby si dôrazne preverovali podmienky vstupu do Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), vrátane mesta Šanghaj a provincií Zhejiang, Anhui, Jiangsu, Jiangxi a Fujian, ktoré sa môžu meniť. Je nutné venovať zvýšenú pozornosť informáciám, zverejneným na webových stránkach Veľvyslanectva ČĽR v Bratislave.

Litovsko-bieloruské hraničné priechody Tverečius – Vidzy a Šumskas – Loša sú od 18. augusta 2023 uzavreté.

Upozorňujeme slovenských občanov na lesné požiare, ktoré zasiahli horské oblasti Arafo a Candelaria na ostrove Tenerife. Požiare sa šíria lesom v roklinách na oboch stranách sopky Pico de Teide. Obce Arrate, Chivisaya, Media Montaňa, Ajafona a Las Lagunetas boli evakuované a niektoré prístupové cesty v tejto oblasti sú uzavreté.

Upozorňujeme slovenských občanov na zvýšenú erupčnú činnosť Etny. Kvôli erupčnej aktivite bolo dočasne uzatvorené letisko v Catanii s predpokladaným obmedzením do 20.00 hod.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v súvislosti s vypuknutím lesných požiarovna na ostrove Maui a blížiacim sa hurikánom Dora, ktorý ma zasiahnuť tento ostrov v štáte Havaj, odporúča občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania na ostrov Maui.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí upozorňuje na rekordne vysoký počet hospitalizácií a úmrtí v súvislosti s výskytom horúčky dengue počas monzúnovej sezóny. Horúčka dengue je choroba prenášaná komármi, ktorá sa rýchlo šíri v husto osídlených oblastiach, čo vyvoláva obavy z rekordného počtu úmrtí a infekcií. V krajinách ako India či Bangladéš je výskyt horúčky dengue bežný, avšak tento rok počty nakazených dosahujú najvyššie zaznamenané počty od roku 2000.

Upozorňujeme slovenských občanov, že v Portugalsku je aktuálne každoročné obdobie požiarov. To je spôsobené najmä vysokými teplotami, ktoré prekračujú hodnotu 40 stupňov. Odporúčame cestujúcim, aby pred odchodom na dovolenku alebo počas cestovania po krajine sledovali najnovšie informácie o výskyte požiarov, a počas pobytu boli obzvlášť pozorní a opatrní pri manipulácii s ohňom.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kórejskej republike upozorňuje na blížiaci sa tajfún Khanun, ktorý zasiahne celé územie kórejského polostrova v priebehu stredy až piatka (9. až 11. augusta). Kórejské ministerstvo vnútra a bezpečnosti zvýšilo stupeň varovania pred katastrofami na najvyšší stupeň. Silné búrky, dážď a vietor by mali zasiahnuť južný ostrov Jeju v stredu večer a postupovať celým územím na sever do metropolitnej oblasti Soulu, kde sa prejavia v priebehu piatka.

Z dôvodu blížiaceho sa tajfúnu Khanun, ktorý by mal zasiahnuť ostrov Kjúšu v stredu 9. augusta a štvrtok 10. augusta, budú na ostrove zatvorené niektoré turistické, kultúrne, športové a iné zariadenia. 

V nadväznosti na dnešnú námornú a pevninskú výstrahu v súvislosti s blížiacim sa tajfúnom Khanun miestne úrady v mestách Keelung, New Taipei City a Taipei, ale taktiež v okrese Yilan nariadili na zajtra 3. augusta 2023 zatvorenie všetkých škôl a úradov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky dôrazne odporúča, aby si cestujúci overili podmienky vstupu do Tuniska svojho dopravcu.

Meteorologický ústav Taiwanu vydal 2. augusta 2023 námornú a pevninskú výstrahu v súvislosti s blížiacim sa tajfúnom Khanun.

Egyptská asociácia cestovných kancelárií (ETAA) spustila Hotline 19654 na prijímanie sťažností a podnetov od turistov v Egypte.

Slovenským občanom v Švédsku odporúča Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Štokholme vyhnúť sa verejným zhromaždeniam, pri ktorých sa plánuje demonštratívne spálenie alebo znesvätenie Koránu alebo iných svätých kníh.

1 / 13