1. Domov
  2. Veľvyslanectvá
  3. Aktuality z veľvyslanectiev

Aktuality z veľvyslanectiev

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu zorganizovalo mesto Huesca, miestne vedenie autonómneho spoločenstva Aragónska a Európsky inštitút pre štúdium holokaustu a totalitných režimov (IECHT - Instituto Europeo para el conocimiento del Holocausto y los totalitarismo) medzinárodné fórum, na ktorom sa 27. a 28. januára 2023 zúčastnil veľvyslanec SR v Španielsku Juraj Tomaga.

Stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Michal Mlynár s manželkou Andreou a námestníčka generálneho tajomníka OSN pre globálnu komunikáciu Melissa Flemingová, otvorili v utorok 24. januára 2023 podvečer na pôde OSN v New Yorku výstavu pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a vstupu SR do OSN pod názvom „Successful Launch of Mission Slovakia“.

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Arménskou republikou sa v Jerevane sa 25. januára 2023 uskutočnilo otvorenie dvoch výstav.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire usporiadalo 23. januára 2023 recepciu pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Tradičný novoročný koncert v nádherných historických priestoroch Hofburgkapelle, ktorým slovenské veľvyslanectvo a kultúrny inštitút vo Viedni každý rok otvárajú kultúrnu sezónu, sa tentoraz niesol v znamení osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. Rakúske publikum malo možnosť si priamo v areáli viedenského Hofburgu 24. januára 2023 vychutnať koncert Speváckeho zboru slovenských učiteľov. Majestátne hymnické piesne, v rámci ktorých zazneli aj diela významných slovenských skladateľov Jána Levoslava Bellu, Mikuláša Moyzesa, Eugena Suchoňa a Ondreja Francisciho boli vhodnou kulisou pre toto významné podujatie. Na úvod podujatia bola slávnostná čaša vína.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielskom kráľovstve Juraj Tomaga odovzdal 23. januára 2023 poverovacie listiny do rúk španielskeho kráľa Filipa VI.

V rámci osláv 30. výročia vstupu SR do OSN usporiadal 20. januára 2023 stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Michal Mlynár v spolupráci so Slovensko-americkým kultúrnym strediskom (S-ACC) a miestnym odborom Živeny neformálnu diskusiu („fireside chat“) pre Slovákov žijúcich v USA pod názvom „Slovensko v OSN včera a dnes“.

Stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku, veľvyslanec Michal Mlynár s manželkou Andreou usporiadali dňa 19. januára 2023 slávnostný galavečer pri príležitosti 30. výročia vstupu SR do OSN.

V českom Paris Prague Jazz Club v Paríži v piatok 20. januára 2023 vďaka Slovenskému inštitútu v Paríži zaznel džezový koncert slovenského multižánrového hudobníka Marcela Palondera a českého klaviristu Miloša Kunca. Počas večera odzneli najznámejšie skladby svetovej džezovej scény v jedinečnom prevedení medzinárodného hudobného dua.

Riešenie energetickej krízy, priority španielskeho predsedníctva v Rade EÚ a spolupráca so SR boli 18. januára 2023 témou rokovania veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu so štátnou tajomníčkou pre energetiku Sarou Aagesen Muñoz.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa v utorok 17. januára 2023 uskutočnila prednáška doc. Gabriely Olchowej, PhD., pod názvom Obraz Slovenska a Slovákov v Poľsku.

Jubilejná výstava „Naivná maľba slovenskej menšiny v Srbsku“ pochádza zo zbierky Nadácie a Galérie Babka Kovačica. Vernisáž výstavy sa na Slovenskom inštitúte vo Viedni uskutočnila 19. januára, presne k 220. výročiu založenia Kovačice.

V osloskej katedrále sa 19. januára 2023 uskutočnil koncert k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

Prezentácia nedávno publikovanej knihy Posledné lietadlo z Kábulu. Kronika jednej neuskutočniteľnej misie z pera veľvyslanca Stefana Pontecorva, ktorá sa konala na pôde Veľvyslanectva Slovenskej republiky a Slovenského inštitútu v Ríme 18. januára 2023, sa stretla so živým záujmom publika.

Hlavnými témami stretnutia veľvyslanca Juraja Tomagu s generálnou riaditeľkou Sekcie ekonomickej diplomacie MZV Španielska Anou Esmeraldou Martínez Sáez 16. januára 2023 boli nedávna pracovná návšteva ministerky priemyslu, obchodu a cestovného ruchu Španielska Maríe Reyes Maroto, možnosť kooperácie v oblasti rozvojovej spolupráce, ale aj kandidatúra španielskeho mesta Málaga na EXPO 2027.

Veľvyslanec SR v Spojenom kráľovstve Róbert Ondrejcsák odovzdal 17. januára 2023 v prestížnej British Library kolekciu devätnástich prekladov diel Williama Shakespeara, ktoré počas troch dekád preložil slovenský básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek. Séria prekladov obohatí v British Library zbierky východnej a juhovýchodnej Európy.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige oslávilo okrúhle výročie vzniku Slovenska a nadviazania diplomatických stykov s Litvou dvoma podujatiami v hlavnom meste Vilnius.

Veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Kenskej republike Katarína Žuffa Leligdonová odovzdala v sobotu, 14. januára 2023 v Mogadišo, poverovacie listiny do rúk prezidenta Somálskej federatívnej republiky Hassana Sheikh Mohamuda a oficiálne sa ujala funkcie mimoriadnej a splnomocnenej veľvyslankyne SR v Somálsku.

Aktuálne otázky španielskej zahraničnej politiky (príprava na predsedníctvo v Rade EÚ 2023, Ukrajina, západný Balkán, Venezuela a bilaterálne vzťahy) boli 13. januára 2023 témou pracovného stretnutia veľvyslanca Slovenskej republiky v Španielsku Juraja Tomagu s generálnym riaditeľom sekcie zahraničnej politiky a bezpečnosti Ministerstva zahraničných vecí Španielska Guillermom Ardizone Garcíom.

Uvedením filmu Pavla Barabáša Žiť pre vášeň sa 12. januára 2023 v Slovenskom inštitúte vo Varšave začala tohtoročná časť dlhodobej prehliadky slovenských filmov.

Veľvyslanectvo SR v Dillí usporiadalo 12. januára 2023 slávnostný koncert Pressburger Duo k 30. výročiu vzniku SR a slovenskému predsedníctvu V4 v obľúbenom kultúrnom centre India Habitat v Dillí.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí usporiadalo 11. januára 2023 vo svojich reprezentačných priestoroch slávnostnú recepciu pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Pracovné stretnutie veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu s generálnym riaditeľom Sekcie pre koordináciu vnútorného trhu a iných komunitárnych politík Ministerstva zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce Španielska Alejandrom Abellánom 11. januára 2023 bolo zamerané na priority predsedníctva v Rade EÚ, ktoré Španielsko bude vykonávať v druhom polroku 2023.

Radnica v Sarajeve bola 1. januára 2023 z iniciatívy slovenského veľvyslanectva v Sarajeve vysvietená slovenskou vlajkou a nápisom „30 rokov s Vami – Slovenská republika“.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres oznámil v stredu, 21. decembra 2022, vymenovanie súčasného stáleho predstaviteľa Slovenskej republiky pri OSN v New Yorku, veľvyslanca Michala Mlynára, za zástupcu výkonnej riaditeľky Programu OSN pre ľudské sídla (UN-Habitat) so sídlom v Nairobi.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Iránskej islamskej republike Ladislav Ballek odovzdal v utorok, 20. decembra 2022 v Islamabáde, poverovacie listiny do rúk prezidenta Pakistanskej islamskej republiky Dr. Arifa Alviho a oficiálne sa ujal funkcie mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR v Pakistane.

Posilňovanie obchodno-ekonomickej spolupráce, rozširovanie investícií, turizmus a priority počas španielskeho predsedníctva v Európskej únii v roku 2023 dominovali počas nástupnej návštevy veľvyslanca SR v Španielsku Juraja Tomagu 19. decembra 2022 u Álvara Rodrígueza Ruíza, zástupcu generálneho riaditeľa Sekcie obchodnej politiky a Antonia Boneta Gutiérreza zo Sekcie obchodnej politiky Ministerstva priemyslu, obchodu a turizmu Španielska.

Veľvyslanectvo SR v Bukurešti usporiadalo 14. decembra 2022 v priestoroch rezidencie veľvyslanca stretnutie s rumunskými študentmi slovenského jazyka z Univerzity v Bukurešti, Fakulty cudzích jazykov a literatúr na Katedre ruskej a slovanskej filológie.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR usporiadalo v stredu, 14. decembra 2022, pre partnerov a priateľov rezortu diplomacie Vianočný džezový koncert v priestoroch Palugyayovho paláca v Bratislave.

V rámci slávnostného podujatia „Udeľovania zlatej plakety ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR“ vystúpilo 13. decembra 2022 vo Viedni sláčikové Slovenské kvarteto.

Na 15. ročníku filmového festivalu v Noide bol 9. decembra 2022 premietnutý slovenský dramatický film Pivnica producentky Lívie Filusovej.

Veľvyslanci krajín Vyšehradskej štvorky absolvovali 20. a 21. novembra 2022 pracovnú návštevu Laponska, ktorý je najväčším a najsevernejším regiónom Fínska.

V nedeľu 11. decembra 2022 sa v rímskom divadelnom klube Teatro Argot ukončila medzinárodná prehliadka dramatickej tvorby „Inými slovami/In altre parole“ pod umeleckým vedením Piena Tierna.

Mesiac december v Šanghaji už tradične patrí sérii kultúrno-propagačných aktivít, spojených s dedičstvom architekta so slovenskými koreňmi Ladislava Eduarda Hudeca.

Veľvyslanectvo SR v Chorvátskej republike zorganizovalo v nedeľu 11. decembra 2022 v Záhrebe adventný open-air koncert slovenskej a-capella hudobnej formácie For You.

Stredoeurópska kultúrna platforma pod hlavičkou rakúskeho predsedníctva zorganizovala ďalšie podujatie za účasti zástupcov členských krajín platformy (Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovenska) pod názvom „Sustainable Architecture, Sustainable Cities, Future of Life“ .

Medzi slamistami prvého semifinále Majstrovstiev Európy v Poetry Slam 2022 v rímskej Galérii umení (8. decembra 2022) sa predstavil slovenský národný víťaz Tomáš Šrámek, absolvent štúdia filmovej réžie a hudobnej kompozície, ktorý je od svojich 16. rokov pravidelným stand-upistom a perfomerom na hudobných a divadelných festivaloch po celom Slovensku a je známy aj v zahraničí.

Veľvyslanec SR v Srbsku Fedor Rosocha spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva obrany Srbska Milem Jelićom, veľvyslancom Nórskeho kráľovstva Jørnom Eugenom Gjelstadom a stálym predstaviteľom UNDP v Srbsku Yakupom Berisom otvorili v Belehrade 15. regionálnu konferenciu (6. - 7. decembra 2022) venovanú téme rodovej rovnosti na ministerstvách obrany a v ozbrojených silách vybraných krajín západného Balkánu. Na podujatí bola premiérovo prezentovaná východisková štúdia o integrácii rodových perspektív v oblasti vojenského vzdelávania a výcviku v krajinách regiónu. 

Slovenský inštitút vo Viedni sa tradične koncom roka snaží viacerými podujatiami priblížiť rakúskemu publiku slovenskú kultúru spojenú s Vianocami. Nezabudnuteľnú atmosféru sa podarilo vytvoriť aj na večernom adventnom koncerte 6. decembra 2022 netradičným spojením spevu, kontrabasu a klavíra s interpretmi Mariannou Prievozníkovou Geleneky (soprán), Jánom Prievozníkom (kontrabas) a Marošom Klátikom (klavír).

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 30. novembra 2022 spoluorganizovala kultúrne podujatie s názvom „Noc Literatúry v Dokki“.

V piatok 2. decembra 2022 Slovenský inštitút v Paríži pripravil 17. slovenský vianočný koncert v Paríži v podaní Slovenského komorného orchestra, sláčikového telesa Slovenskej filharmónie. Slovenský vianočný koncert, ktorý sa konal pod záštitou veľvyslanca SR vo Francúzsku Igora Slobodníka, a ktorý úvodným príhovorom otvorila riaditeľka Slovenského inštitútu v Paríži Jana Kňažková, sa po prvý raz konal v najstaršom parížskom kostole Saint-Germain-des-Prés, ktorý je preslávený najlepšou akustikou spomedzi sakrálnych stavieb v Paríži. 

Svetoznámy slovenský dirigent Juraj Valčuha začiatkom decembra zožal ďalší významný úspech na doskách jedného z najprestížnejších operných domov sveta, v Teatro San Carlo v Neapole, s operným predstavením Don Carlo od Giuseppeho Verdi. Nadšené publikum sa za jeho mimoriadne dirigentské prevedenie odvďačilo dlhým aplauzom a standing ovation.

V ankarskom múzeu Resim ve Heykel Müzesi bola vo štvrtok 1. decembra 2022 otvorená unikátna a špecifická výstava o slovenskom divadelnom umení.

Zastupiteľský úrad SR v Bangkoku v spolupráci s International College Mahidol University usporiadal 29. novembra 2022 v priestoroch univerzity v Bangkoku kultúrno-vzdelávacie podujatie v rámci slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvrorke pod názvom „Nation to Nation: Humanity in Challenging Times“. 

Medzinárodný klub žien v Bratislave (IWCB) dnes s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky otvoril na Vianočných trhoch už 31. ročník charitatívneho bazáru.

Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei pri príležitosti predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke  pripravil výstavu fotografií hradov a zámkov krajín V4. Oficiálne otvorenie podujatia sa konalo v stredu (30. novembra 2022) vo foyer Taipejského svetového obchodného centra, kde sídli aj slovenský úrad na Taiwane.

V priestoroch ústredia Poľského zväzu nevidiacich vo Varšave sa 29. novembra 2022 uskutočnil koncert slovenského speváka Mariána Banga a jeho poľskej hostky Patrycje Malinowskej.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Čiernej Hore zorganizoval v pondelok (28. novembra 2022) koncert sólistu opery Slovenského národného divadla Ondreja Šalinga v Podgorici, ktorého na klavíri sprevádzal prorektor vysokej školy múzických umení, profesor Daniel Buranovský.

Na pôde Veľvyslanectva Slovenskej republiky a Slovenského inštitútu v Ríme sa v príjemnej predsviatkovej atmosfére konala projekcia (25. novembra) nového filmu slovenského režiséra Petra Serge Butka „Vitaj doma, brate!“

Slovenský inštitút vo Viedni už dlhodobo spolupracuje s Rakúsko-slovenským kultúrnym spolkom (RSKS), združujúcim slovenských krajanov v Rakúsku.

Tento prvok „živého dedičstva“ bol dnes zapísaný na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO počas 17. zasadnutia Medzivládneho výboru nehmotného kultúrneho dedičstva, ktoré sa koná v dňoch 28. novembra až 3. decembra 2022 v marockom Rabate.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Aténach si dovoľuje informovať, že veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Helénskej republike Marcela Hanusová odovzdala 28. novembra 2022 poverovacie listiny prezidentke Helénskej republiky Katerine Sakellaropoulou.

V sobotu 26. novembra 2022 sa v koncertnej sále Hudobnej akadémie Krzysztofa Pendereckeho v Krakove uskutočnil slávnostný koncert v rámci medzinárodného festivalu ,,Na ceste k novej harmónii“.

Veľvyslanec Slovenskej republiky so sídlom v Abuji Tomáš Felix odovzdal 24. novembra 2022 v Bamaku (Mali) poverovacie listiny hlave štátu, plukovníkovi Assimi Goïtovi.

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa 24. novembra 2022 uskutočnil koncert na počesť štátneho sviatku SR - Dňa boja za slobodu a demokraciu.

V Selciach na ostrove Brač, ktoré si pred bezmála 130 rokmi zamiloval a vzal za svoje slovenský lekár a spisovateľ Martin Kukučín, odhalil vo štvrtok 24. novembra veľvyslanec SR v Chorvátskej republike Peter Susko spolu s predstaviteľmi mesta novú pamätnú tabuľu a lavičku slovensko-chorvátskeho priateľstva.

Pozvanie nového veľvyslanca Slovenskej republiky v Španielsku Juraja Tomagu na poradu honorárnych konzulov pôsobiacich v Španielsku a v Maroku prijali Francisco José Perera Molinero z Tenerife, José Javier Parra Campos zo Zaragozy, Jesús García Urbano pôsobiaci v Málage a Kamil Ouazzani z Casablanky (Maroko).

V stredu 16. novembra 2022 Slovenský inštitút v Paríži zorganizoval v priestoroch Slovenského veľvyslanectva v Paríži literárno-hudobný večer O láske a slobode v podaní Jany Bittnerovej a Andrey Bučko.

Slovenský inštitút v Prahe v rámci celoeurópskej Noci divadiel 2022 – s podtitulom Hrdinovia – pripravil 19. novembra autorský komponovaný program, ktorý vzhľadom na uvedený podtitul tematicky čerpal z ponúkajúcej sa príležitosti pripomenutia si 33. výročia nielen 17. novembra 1989, ale aj dňa predtým, než sa divadelné javiská zmenili na tribúny a námestia sa stali javiskami dejín.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Portugalsku Tibor Králik odovzdal 17. novembra 2022 v Lisabone poverovacie listiny do rúk prezidenta Portugalskej republiky Marcelo Rebelo de Sousa a oficiálne sa tak ujal funkcie.